Letovanje u Tunisu ponovo je postalo zgodna opcija za srpske turiste. Nakon godina izbegavanja ovih severnoafričkih zemalja, zbog posledica „arapskog proleća“ i nakon COVID godina, za Tunis se traži mesto više na čarter letovima.
Jedan od glavnih razloga je cena aranžmana. Nakon poskupljenja koja su zahvatila najpopularnije turističke zemlje za Srbe, odlazak u Tunis na letovanje, pojavilo se kao možda i najpovoljnija opcija za porodice sa decom, koja do određenog uzrasta ostvaruju popuste u hotelima ili smeštaj uopšte ne plaćaju.
Tunis je najsevernija afrička zemlja, izlazi na Sredozemno more, a pošto 40 odsto zemlje pokriva saharska pustinja, klima u Tunisu podložna je sredozemnom, ali i saharskom uticaju.
Leti je sunčano, suvo i vrlo toplo, mada, upravo ovaj sredozemni uticaj može povremeno doneti prijatno osveženje. Tunis je zemlja sa preko 3 hiljade sunčanih sati godišnje, a u letnjoj sezoni gotovo da nema oblačnih i kišovitih dana.
Valuta je tunižanski dinar, a za jedan evro, dobićete tri dinara.
Kako u Tunis?
Na letovanje u Tunisu, velika većina turista odlazi preko turističkih agencija, organizovanim čarter letovima. Ove sezone, moguće je leteti iz Beograda i Niša, a polazak i povratak organizuju se četvrtkom i nedeljom.
Imajte na umu jedan sat razlike u odnosu na Srbiju, posebno kada su dogovori o povratku u pitanju.
Aerodrom u Monastiru, češći je i zgodniji izbor za agencije, zbog dobrog položaja u odnosu na najpopularnija letovališta u Tunisu. Let od Beograda do Monastira traje dva sata, a u zavisnosti od letovališta koje odaberete, dodatno ćete putovati do svog hotela.
Za one koji odaberu Monastir kao krajnju destinaciju, transfer do hotela traje svega petnaetak minuta. Do hotela u gradu Susu, trebaće vam pola sata vožnje, do Mehdie, sat vremena, a ako ste odabrali Jasmin Hamamet putovaćete oko sat i po vremena.
Da li je potrebna viza?
Za državljane Srbije, od 2023. godine, potrebna je viza za Tunis. Ukoliko putujete individualno, za vizu morate aplicirati u ambasadi u Beogradu. Viza se čeka 15 do 20 dana, a u tom slučaju koštaće 75 evra. Ako u Tunis putujete preko turističke agencije, u okviru grupnog organizovanog putovanja čarter letom uz vaučer agencije za hotelski smeštaj i povratnu avionsku kartu, vizu dobijate kada stignete u Tunis, i cena je 18 – 20 evra.
Viza izgleda kao poštanska markica koju ćete u pasoš zalepiti dobrom starom metodom, lizanjem.
Pročitajte i Vize za državljane Srbije – za koje destinacije su potrebne?
Letovališta
Najpopularnija letovališta u Tunisu nalaze se u Susu, Mehdii i Jasmin Hamametu. Plaže su prostrane, duge i peščanje. Ukoliko ih poredite sa egipatskim, u Tunisu ih je puno više, samim tim i veći izbor hotela, a više je zelenila, kako u rizortima tako i u mestima u kojima se rizorti nalaze.
Na plažama imate mogućnost da se oprobate u mnogim aktivnostima na vodi, da od lokalnih trgovaca kupujete svašta od domaćeg hleba, preko banana, haljina i marama, ili da se tetovirate kanom, jašete kamile i konje.
Ukoliko govorite francuski, za vas problema u sporazumevanju neće biti, sa engleskim je nešto teže sporazumevanje, ali se svakako možete razumeti sa osobljem hotela, ugostiteljima ili trgovcima.
Često se ističe bezbednost turista u letovalištima, a turisti se ohrabruju da okolinu istraže sami.
U poređenju sa Egiptom, Tunis se zaista i čini kao bezbednija zemlja, ljudi su mnogo ljubazniji, trgovci nametljivi, ali ne navalentni i čak bezobrazni kao u Egiptu, a na izletima turisti takođe imaju slobodu da istražuju sami.
Izleti
Dok boravite u Tunisu, biće vam ponuđene mogućnosti da ovu zemlju doživite i van rizorta. Izleti u glavni grad Tunis, noćenje u pustinji, obilazak najvećeg antičkog amfiteatra, parka sa životnjima ili akva-parka su poludnevni, jednodnevni ili čak i dvodnevni izleti koji mogu koštati do 50 do gotovo 150 evra po osobi. Imajte na umu da su leti temperature visoke i da ukoliko ste na letovanje došli sa decom, većina izleta nije njima prilagođena. U zavisnosti od toga koliko vremena želite da provedete daleko od mora i bazena i koliko novca želite da potrošite, na izlete ćete ići ili ćete ih preskočiti.
Hrana
Većina turista, posebno Srba, u hotelima u Tunisu bira all inclusive uslugu. Ovo je izuzetno zgodno ako na letovanje idete sa decom, a hrana u hotelima je raznovrsna. Tunižani u svojoj kuhinji koriste dosta povrća, posebno papriku, paradajz i patlidžan. Takođe, žitarice su deo njihove svakodnevne ishrane, pa očekujte dosta ovakvih kombinacija sa ćuretinom, jagnjetinom i ribom.
Očekujte i da nešto od ponuđenih jela bude prilično začinjeno i ljuto, jer su harisa, kumin i kurkuma nešto bez čega se u ovoj zemlji ne kuva. Kad god ste u prilici, jedite svežu ribu i morske plodove, jer se radi o primorskoj zemlji.
Za one koji ne vole da eksperimentišu, hrane na koju smo navikli, takođe ima u izobilju.
Kupovina ne može bez cenkanja
Već smo spomenuli da je tunižanski dinar valuta koja će vam biti potrebna u ovoj zemlji. Novac možete zameniti na aerodromu ili u svom hotelu, a za jedan evro dobićete tri dinara.
Kod zamene novca, važno je da znate da je potrebno sačuvati bar jedan račun od ovih transakcija, kako biste na kraju letovanja mogli da preostale dinare vratite u evre, jer je iznošenje tunižanskog dinara iz zemlje, zabranjeno.
Kada su cene u pitanju, postoje mesta na kojima su cene fiksne i o tome će vas svakako obavestiti neki natpis ili tabla. Na većini mesta, poželjno je da se cenjkate, pa čak i kad je vožnja taksijem u pitanju.
Kafu ili čaj možete popiti za 5, kuglu sladoleda pojesti za 3, a nešto lepo pojesti za 20 tunižanskih dinara.
Što se kupovine svega ostalog tiče, cena će zavisiti od vaših pregovaračkih sposobnosti, ali i količine onoga što želite da kupite.
Najbolji suveniri u Tunisu
Suveniri za jelo
Nećete pogrešiti ako iz Tunisa kući donesete nešto od začina, posebno harisu. Harisa je pod zaštitom UNESCO-a što vam dodatno govori o tome koliko je ovo suvenir broj 1.
Harisa je ljuta pasta od posebne vrste paprike i belog luka.
Masline ili maslinovo ulje takođe nemojte preskočiti, jer se masline u Tunisu gaje na gotovo dva miliona hektara i prikupljaju sa 82 miliona stabala.
Kuskus, urme ili smokve biće takođe odličan suvenir sa ovog putovanja.
Ostali suveniri
Cvetne vodice (sa ružom, cvetom kaktusa, jasminom ili narandžom) vrlo su popularne i kvalitetne, kao i sva druga kozmetika i parfemi. Uticaj Francuske se u ovoj oblasti itekako oseti.
Keramika, grnčarija, proizvodi od maslinovog drveta, koža ili tepisi, sve je to nešto što se u Tunisu preporučuje, samo je pitanje novca koji želite da potrošite i načina prenošenja ovih suvenira u Srbiju.
U Tunisu nemojte kupovati zlato niti arganovo ulje, jer nijedno od ova dva nije čisto i kvalitetno.
Magnete, priveske ili figurice možete kupiti za cenu od 1 dinar pa naviše.
Letovanje u Tunisu nekad i bez mora
More je stavka koju smo namerno ostavili za kraj. Ukoliko ga poredite sa morem u Grčkoj, Hrvatskoj ili Egiptu, odmah ćete se razočarati. Tako nešto u Tunisu nemojte očekivati. Boja mora može da varira od tirkizno plave do praktično crne ukoliko talasi nanesu mnogo morske trave do obala. Morske struje i vetrovi uticaće na izgled mora u različito doba godine, a vi na to nemožete uticati.
Pravila ne postoje pa tako u istom periodu ove i sledeće godine more može izgledati potpuno drugačije. Vetar je u Tunisu stalno prisutan, a kada se pojača, pravi prilične talase, koji mogu biti zabavni, ali i zbog kojih kupanje na plažama može biti zabranjeno.
Hoteli se trude da morsku travu uklanjaju sa plaža i plićaka, ali nekad je ta borba uzaludna.
Plićak je dugačak, more nije hladno, ali može imati mnogo nezvanih gostiju, meduza, koje vas neće štedeti.
Na tunižanske obale, mora izbacuje nešto što podseća oblikom i strukturom na kivi, bezopasno je, ne bode, ali ne izgleda lepo pa dodatno kvari izgled cele slike.
Zbog svega ovoga, svaki hotel poseduje više bazena, ali ako ste na letovanje otišli da biste najpre uživali u moru, onda Tunis preskočite.
Sve ostalo, dobija plus.
Svoj omiljeni radio i portal pratite i na Instagram i Facebook profilu.