Aloe vera je veoma korisna, a možete je uzgajati kod kuće
Aloe vera je biljka poreklom sa Arapskog poluostrva,međutim raste širom sveta. Aloja ima rozetu sabljastih, špicastih listova sa testerastim ivicama, iz čije sredine izrasta cvetna drška koja se završava u vidu žutih ili crvenkastih cevolikih cvetova sakupljenih u grozdaste cvasti. Sigurno ste viđali razne kozmetičke proizvode koji imaju ovu biljku u svom sastavu. U ovom tekstu ćemo objasniti zbog čega je ona toliko dobra, ali i kako je uzgajati kod kuće. Počnimo od toga
Šta je aloe vera?
Aloe vera je zapravo gel od listova biljaka aloje. Godinama unazad se koristi kao narodni lek za mnoge bolesti i promene na koži. Upotrebljava se u obliku gela ili suplemenata. Važno je napomenuti da ne treba preterivati sa upotrebom aloe vere.
Za šta je aloe vera dobra?
Sok aloe vere može biti koristan za zdravlje iz različitih razloga. Naime, sadrži hranljive materije koje mogu doneti određene prednosti. Na primer, beta-karoten, pigment koji se nalazi u aloe veri, deluje kao antioksidant koji podržava zdravlje očiju, uključujući i važne strukture poput mrežnjače i rožnjače.
Osim toga, istraživanja su pokazala da sok od aloe vere može pomoći u ublažavanju gorušice, što je neugodno stanje uzrokovano vraćanjem kiseline iz želuca u jednjak. Studije su otkrile da konzumiranje soka od aloe vere može smanjiti ove simptome bez izazivanja nuspojava.
Još jedna prednost je u tome što sok od aloe vere može pomoći kod problema sa varenjem, poput zatvora. Sadrži određena jedinjenja koja deluju kao blagi laksativi, što može olakšati pražnjenje creva.
Takođe, postoje naznake da sok od aloe vere može biti koristan i za osobe koje pate od sindroma iritabilnog creva (IBS), stanja koje karakteriše upala creva i različiti gastrointestinalni simptomi. Iako su istraživanja u ovoj oblasti još u toku, preliminarni rezultati sugerišu da sok od aloe vere može imati antiinflamatorna svojstva koja mogu pomoći u ublažavanju simptoma IBS-a.
Bogat je izvor antioksidanata
Aloa vera, prvenstveno njen sok, predstavlja izuzetno bogat izvor antioksidanata, koji se bore protiv štetnih slobodnih radikala. Ovi antioksidanti su važni jer pomažu u smanjenju oksidativnog stresa u telu. To dalje može smanjiti rizik od razvoja hroničnih bolesti poput dijabetesa, srčanih oboljenja i raka.
Pored toga, sok od aloe vere je izvanredan izvor različitih hranljivih materija koje su važne za održavanje zdravlja. Tu spadaju vitamini poput vitamina C, vitamina A, vitamina E i folne kiseline. Spomenuli smo već da sadrži beta karoten, a sadrži i minerale kao što su kalcijum i magnezijum.
Sok od aloe vere je bogat magnezijumom, važnim za nervni, mišićni sistem i regulaciju srčanog ritma. Podržava preko 300 enzimskih reakcija, uključujući regulaciju krvnog pritiska.
Kako koristiti aloe veru?
Gela aloe vere koristi se za lečenje različitih problema kože kao što su psorijaza, seboreja, perut, manje opekotine, abrazije, koža povređena zračenjem, herpes čirevi, akne i analne fisure.
Međutim, oralno uzimanje soka od aloe vere može izazvati snažan laksativni efekat. Ranije je sok od aloje bio široko korišćen kao bezreceptni laksativ, ali nakon što je njegova bezbednost dovedena u pitanje, FDA je intervenisala 2002. godine.
Postoje indicije da oralni gel aloe vere može pomoći u regulisanju nivoa šećera i holesterola kod osoba sa dijabetesom. Međutim, još uvek nisu potpuno razjašnjeni efekti koje aloa vera ima na druga medicinska stanja.
Doziranje aloe vere varira u zavisnosti od proizvoda i svrhe upotrebe. Kreme i gelovi obično sadrže različite koncentracije aloe vere, od 0,5% za manje opekotine do čak 70% za tretiranje psorijaze.
Kada je u pitanju oralna upotreba, nema specifične preporučene doze. Za zatvor, neki ljudi koriste 100-200 mg soka aloe vere ili 50 mg ekstrakta dnevno prema potrebi. Za dijabetes, dnevna doza gela obično iznosi 1 kašika.
Važno je napomenuti da visoke oralne doze aloe vere ili lateksa mogu biti opasne. Stoga, pre upotrebe aloe vere, posebno kao suplementa, važno je konsultovati se sa lekarom kako biste dobili odgovarajuće smernice i doziranje.
Pročitajte još i Avokado i sve što vas je zanimalo o njemu.